Klubweb.cz - profesionální internetové stránky pro váš sportovní klub Pro řízení oddílu doporučujeme Klubový informační systém. | Provozuje eSports.cz, s.r.o.

Coach Carter česká verze

18.04.2021 | Pamela Therese Effangová

Jako první přinášíme rozhovor s tou nejhlavnější strůjkyní všech basketbalových úspěchů lvic posledních let, trenérkou Romanou Ptáčkovou. Co na sebe ,,práskla“ čtěte níže.

1. Otázka sice ohraná, ale o Vaši odpověď na ni nemůžeme fanoušky ošidit. Jak byste stručně zhodnotila letošní sezónu, paní trenérko?

Tak, jak už říkala naše kapitánka v jednom z rozhovorů, i pro mě byla sezóna výsledkově nejlepší v historii, vlastně celého klubu. Prohrát v základní části jen 2 utkání s USK Praha je skvělé vysvědčení. A přitom jsme v soutěži čelili několika překážkám. Na začátku ligových bojů nám Petra Kulichová oznámila, že má jiné cíle a nebude hrát. Přišla tedy Renata Březinová, která se s našimi hráčkami výborně zná a k Hradci ji pojí minulost. V polovině soutěže dostala lákavou nabídku z KP Brno a přijala ji a tím posílila konkurenci. V únoru se obnovilo zranění naší klíčové rozehrávačce Míše Matuškové a k ní se přidala také Bety Levínská. Kádr se nepříjemně zúžil a my jsme ztráty nahrazovali našimi dorostenkami.  Nepamatuji si, kdy jsme v minulosti do bojů play off vstupovali s tak úzkým kádrem. Proto jsou naše výsledky strašně cenné a vážím si práce celého týmu v krizových chvílích.  Společně jsme to dali a můžeme být hrdí na celou sezónu. Jednu kaňku sezóna však měla. Zoufale nám chybí naši fanoušci, diváci. A moc doufám, že příští rok je už v naší hale uvidíme i uslyšíme.

2. Když už jsme nakousli sezónu, prozraďte nám prosím, která z hráček Vás svými výkony mile překvapila?

 Rozhodně bych neřekla, že mě některá hráčka výrazně překvapila, ale to je tím, že je dobře znám. Takže překvapení moc nečekám. Jen mi opět zkušené hráčky potvrdily, jak umí zabrat v rozhodující fázi soutěže a být mentálně silné. Asi se nabízí, že mě překvapily mladé Fišerová s Paurovou. Simona má vrozený herní talent, znám ji od minižákyň, takže vím co v ní je a šance v ŽBL dostává už poměrně dlouho. Dominika je zase velký pohybový talent a potřebuje získávat herní zkušenosti, ale ani v jejím případě jsem se nebála ji do hry poslat. Obě nevypustí na hřišti žádný souboj a to je jejich bonus.

3. V souvislosti s finále RŽBL se vybízí otázka, jestli jste věřila tomu, že mohou lvice USK porazit? V čem podle Vás tkvěl kámen úrazu, že se to nepodařilo?

Věřit a vědět jsou dvě odlišné věci. Mohla jsem mít slepou víru, ale popravdě neměla. Věděla jsem, že tým USK není sestaven pro soutěž ŽBL, ale pro Euroligu. Běžně 5-6 zahraničních hráček a několik českých reprezentantek a naprosto rozdílný rozpočet klubu. To jsou fakta. Víra dělá divy, ale tohle vše dohromady nezdolá. Ale mám radost z každého úseku, ve kterém se holky odvážně soupeři postaví a urvou nějakou čtvrtinu pro sebe. Těší mě, že si v takových zápasech zahrají naše dorostenky.

Achillova pata nebyla jednoznačná v nějaké herní činnosti, tým se vyrovnával velmi slušně s větší herní kvalitou soupeře. Naopak bych zmínila velké plus USK – jednodušší koše z vymezeného území, díky síle Jones a Rezan. A právě s nimi mívá problém i většina týmů v Eurolize.

 

4. Kromě hradeckých lvic máte pod taktovkou také reprezentační výběr do dvaceti let. Bylo těžké sestavit nominaci, když hráčky nehrály svoji kategorii?

No dobrá otázka. Při sestavování nominace jsem musela vzít v úvahu několik faktorů. Herní kvalita hráčky, nasazování v letošním ročníku ŽBL, schopnost se prosadit. Takže nominace se musela oproti loňské pozměnit. Mám radost například z holek ze Slovanky, které vypadají herně velmi slušně a měly velké zápasové vytížení. Samozřejmě z Elišky Hamzové, která naplňuje své předpoklady. Naopak nemám radost z toho, že některé reprezentantky (Stloukalová, Pokorná, Halátková, Zeithammerová) se na hřišti objevily minimálně. Chápu samozřejmě cíle jednotlivých týmů, které nebudou stejné jako ve Slovance nebo Trutnově, ale v jejich případě jsem neměla možnost vidět jejich výkonnost. A bezpochyby se roční zápasová pauza na nich musí projevit. Jinak jsem se dívala na většinu utkání ŽBL a holky sledovala.

5. Co Vás na trénování nebaví?

Na tuto otázku mě hned napadlo nic. Ale co mě méně baví je kondiční příprava. Nebaví mě týrat hráčky něčím, co není tvořivé, hravé apod., i když se holkám možná zdá, že mě to třeba baví. Možná s výjimkou „Kopečků vůle“ v Deštném, které každý rok absolvujeme. Naštěstí některým kondiční příprava vadí méně než mě.

6. Vzhledem k předchozí otázce nemůžeme vynechat ani tuto, tedy co Vás na trénování baví nejvíce?

Kreativní herní cvičení, kde se musí zapojit hlava a spojí se to s ovládáním míče v rychlosti, nácvik přečíslení, kde je potřeba předvídavost. A taky mám celkem oblíbená driblinková cvičení s více míči, 3 jsou tak akorát J (samozřejmě pro jednoho), ale to pro změnu nemá ráda Týna Čuperková.

7. Máte dvě šikovné děti, jak moc Vás při trénování podporují?

 Matěj i Romča se mnou výsledky našeho týmu prožívají. Znají i holky velmi dobře a občas si doma o všem popovídáme. Od dětství oba sportují a je jedno, že to není zrovna basketbal.

 Ale jeden příběh s jejich „podporou“ mám. Myslím, že to bylo v roce 2013, hráli jsme proti Trutnovu 5. rozhodující utkání doma o bronz, já doma vařila, uklízela a oni se navzájem zlobili tak, až jsem se z psychického vyčerpání rozbrečela. A za pár hodin jsem šla vést nejdůležitější zápas roku. Takže někdy nebylo lehké zvládat roli matky….

8. Lvice šlapou jako hodinky, ale stejně se Vás zeptám: „ Jaké změny v kádru byste uvítala?“

Byla bych ráda, kdyby stěžejní hráčky mohly zůstat, nemám moc ráda změny. Takže, kdyby Róza hrála za Hradec i 15. sezónu, tak bych byla spokojená J. Jsem ráda, že hráčky v Hradci rády zůstávají delší čas, mají k týmu i městu vztah. Ale popravdě bych si přála podkošovou hráčku s takovými parametry, aby se nám lépe hrálo proti USK.

9.  Jste vždy klidná a rozvážná, umí Vás něco pořádně vytočit? Dostala jste vůbec někdy technickou chybu?

 Klidná jsem, protože nemá smysl panikařit. Tím nikomu nepomůžu. Měla jsem to tak, když jsem hrála, mám to tak i teď. Technickou jsem dostala asi 3x co si pamatuju, myslím 2x od stejného rozhodčího ještě s dorostem, ale to byl psychopat. Pak od dalšího, který to prostě neuměl a už jsem to asi nebyla ochotna tolerovat. V ženách konkrétně já ne, myslím, že jako lavička jsme ji párkrát dostali.

Doufám, že do nepříčetnosti nic, ale např. po rozehrávačkách vyžaduju taktické myšlení, takovou pohotovost, tak mě docela štve, když to skřípe. Abych nediskriminovala jen rozehry, tak u dlouhých, když nejsou aktivní na doskoku a u křídel, když nevyběhnou včas do protiútoku. A bránit aktivně musí všechny :-).

10. Namísto desáté otázky od fanoušků dostala paní trenérka úkol. Napsat pár vět o každé hráčce a tak se od příštího týdne můžete postupně dozvídat, jaké mají hodnocení jednotlivé lvice očima paní trenérky.

 

Paní trenérko, moc Vám děkuji za rozhovor! Bylo mi ctí J

 
Utkání
Ženy | Úterý 13.04.2021, 16:30
2. kolo
Hradecké lvice - USK Praha
 
Ženy | Pátek 16.04.2021, 17:00
3. kolo
USK Praha - Hradecké lvice
 
Aktuální články
Rozhovor s Miroslavem Beránkem

Tento týden přinášíme otázky pro Míru, jak jinak než na míru. Náš fyzioterapeut je nedílnou součástí týmu a i díky jeho práci...

 
Rozhovor s Pamelou Therese Effangovou

Máte pocit, že jste na konci soupisky? To sice jste, ale nevěšte hlavu, rozhovory ještě nekončí, takže zase za týden s otázkami na...

 
Rozhovor s Alžbětou Levínskou

Tak a máme tu předposlední rozhovor s hráčkou, uteklo to rychle, že? No stejně tak rychle utíkají prázdniny, takže brzy se uvidíme...

 
Rozhovor s Lucií Bolardtovou
 
Rozhovor s Andreou Klaudovou
 
Rozhovor s Klárou Vojtíkovou
 
Rozhovor s Klárou Marečkovou
 
Rozhovor s Kristýnou Čuperkovou
 
Rozhovor s Michaelou Matuškovou
 
Rozhovor s Karolínou Šotolovou
 
 
Copyright © Hradeckelvice.cz RSS